AKTUALNOŚCI, strona 30:
Konferencja dla beneficjentów BLISKO

Ciekawe wykłady, panele dyskusyjne, inspiryjące warsztaty, wizyty studyjne oraz wymiana poglądów, doświadczeń, spostrzeżeń i pozytywnej energii - tego wszystkiego można było doświadczyć podczas konferencji dla benifecjentów BLISKO, która odbyła się w Łodzi 6 i 7 czerwca 2024 r.
Nasza Pani Dyrektor właśnie tam przebywała w tych dniach.
"Czytanie jako kompetencja przyszłości" było tematem przewodnim tej konferencji. Bo to właśnie czytanie jest kluczową umiejętnością.
"W szybko zmieniającym się świecie zyskuje nowe znaczenie. Staje się kompetencją przyszłości. To właśnie czytanie rozwija umiejętność analizy i oceny, co jest niezbędne w erze nadmiaru informacji. Krytyczne myślenie pozwala natomiast na rozróżnianie faktów od opinii, a to jest istotne w podejmowaniu świadomych decyzji” – ta myśl przyświecała uczestnikom konferencji.
Mamy nadzieję, że w tej świadomości będziemy wspólnie promować czytelnictwo i dążyć do tego, aby nasza Biblioteka stała się nośnikiem informacji, edukacji, kultury, innowacji i rozwoju, dostosowanym do zmieniających się potrzeb społecności.
.........................................................
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Spotkanie z Rafałem Skoniecznym i Marcinem Jurzystą w bibliotece

14 czerwca w naszej bibliotece mieliśmy okazję gościć Rafała Skoniecznego i Marcina Jurzystę - redaktorów zbiorów tekstów słynnych muzyków Grzegorza Ciechowskiego i Piotra Łuszcza(Magik).
W jednym miejscu zebrali się fani zarówno literatury, jak i muzyki. Rafał i Marcin opowiedzieli ciekawe historie i anegdoty związane z twórczością zmarłych artystów.
Było to ostatnie spotkanie w ramach Inicjatywy Oddolnej pt."Męskie czytanie". Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.
_____________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
"Czytanie na polanie"

13 czerwca pani z naszej biblioteki uczestniczyła w Międzynarodowej akcji "Czytanie na polanie" zorganizowanej przez Przedszkole Samorządowe w Małkini Górnej.
Czytane były teksty, które propagowały właściwe zachowanie dzieci podczas letniego wypoczynku, wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej "Wakacje", "Nie rozmawiaj z nieznajomym", "Policja".
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, które miały okazję spędzić miło czas na świeżym powietrzu.
Sebastian Grzywacz Odlotowy Niewidomy w bibliotece

12 czerwca w naszej bibliotece uczniowie klasy VI i IV wzięli udział w warsztatach „Odlotowy niewidomy misja edukacja – bezpieczne wakacje”.
Warsztaty prowadził Sebastian Grzywacz, osoba niewidoma poruszająca się z psem przewodnikiem rasy Chesapeake Bay retriever - Waldkiem.
Pan Sebastian aktywnie uprawia sport, bierze czynny udział w życiu towarzyskim i kulturalnym. Współpracuje z mediami, popularyzując i oswajając ludzi z tematyką niepełnosprawności jest też prezesem Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.
W czasie warsztatów poruszane były kwestie odpowiednich zachowań wobec ludzi niewidomych oraz psów asystujących i innych psów. Mówił jak ważny jest odpowiedni strój zapewniający bezpieczeństwo i komfort uprawianych sportów.
Opowiedział jak stracił wzrok i co zmieniło się w jego życiu, czego brak wzroku nauczył go w życiu, w jaki sposób przekształcił swoje słabe strony w zalety, jak wygląda świat ludzi niewidomych, jak udzielać pomocy osobom niepełnosprawnym. Było to niesamowite spotkanie, pokazujące że niepełnosprawność nie ogranicza i nie wyklucza a wręcz może stać się motorem do twórczego działania.
#odlotowyniewidomy
Spotkanie z panem Sebastianem mogło odbyć się dzięki sponsorom : Pan Łukasz Karpiej, Indywidualna praktyka lekarska Marek Kozłowski oraz Kochdent Bogusław Koch
czytaj dalej... na temat: Sebastian Grzywacz Odlotowy Niewidomy w bibliotece
Warsztaty teatralne dla dorosłych -relacja

W poniedziałek ,10 czerwca w naszej bibliotece odbyły się warsztaty teatralne dla dorosłych w ramach Inicjatywy Oddolnej "Szukając dobrych słów - warsztaty pisarskie i teatralne" organizowanej wspólnie ze Szkołą Podstawową im.ks. Jana Twardowskiego w Glinie.
Warsztaty prowadzone były przez Rafała Swaczynę doświadczonego aktora teatralnego, który podzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami z uczestnikami. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość ćwiczyć różne scenki i dialogi, a także pracować nad ekspresją ciała i emocjami.
Była to doskonała okazja do rozwijania zdolności aktorskich, wyrażania emocji, budowania pewności siebie oraz do integracji społecznej i dobrej zabawy.
To ostatnie już działanie w ramach Inicjatywy Oddolnej "Szukając dobrych słów - warsztaty pisarskie i teatralne".
Dziękujemy wzsystkim za udział w wydarzeniach organizowanych przez nasza bibliotekę oraz Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie.
Zrealizowano w ramach Inicjatywy Oddolnej "Szukając dobrych słów..."
_____________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Zapraszamy na spotkanie z Sebastianem Grzywaczem-Odlotowym Niewidomym

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z ODLOTOWYM NIEWIDOMYM Sebastianem Grzywaczem, które odbędzie się
12 czerwca o godz. 12.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej.
Spotkatnie edukacyjne dotyczące Bezpieczeństwa w Sieci - Bezpieczne Wakacje.
Warsztaty czytelniczo-plastyczne -relacja

Za nami realizacja cz.III Inicjatywy Oddolnej "Czytaj z Nami" z programu BLISKO.
W piątkowe przedpołudnie 7 czerwca uczniowie klas starszych ze Szkoły Podstawowej w Orle wzięli udział w warsztatach czytelniczo-plastycznych w naszej bibliotece.
Dzieci czytały fragmenty z nowości wydawniczych , dzięki czemu mogły poszerzyć swoje horyzonty, poznać nowe tematy i zdobyć nowe informacje. W dalszej części warsztatów uczniowie wykonali zakładki do książek. Była to świetna zabawa pobudzająca ich kreatywność. Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję porozmawiać z bibliotekarzem na temat sposobów korzystania z zasobów bibliotecznych, dowiedzieli się także o możliwościach korzystania z nowoczesnych technologii w bibliotece. Cała wizyta była bardzo pouczająca i inspirująca dla uczniów, którzy z pewnością będą teraz chętniej korzystać z biblioteki.
Zrealizowano w ramach Inicjatywy Oddolnej "Czytaj z Nami"
_____________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania

W dniach 1 - 7 czerwca obchodziliśmy XXIII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania
Czytanie jest ważnym elementem edukacji i rozwoju dzieci, pomaga rozwijać wyobraźnię i kreatywność.
Z tej okazji w piątek 7 czerwca panie bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej wybrały się do przedszkolaków w Glinie, Prostyni i Kiełczewie, aby włączyć się do akcji i promować czytelnictwo wśród najmłodszych.
Przedszkolaki z Gliny wysłuchały bajeczki Małgorzaty Korbiel pt: ”Orbitki, najlepszy prezent”, dzieci z oddziału przedszkolnego w Kiełczewie wysłuchały bajki pt: ”Urodziny krówki” autorstwa Aleksandry Perkowskiej natomiast przedszkolaki z Prostyni wysłuchały bajeczek pt:”Uparta kózka” A. Perkowskiej i „Wakacje” Małgorzaty Strzałkowskiej.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajeczek i chętnie dyskutowały o przygodach bohaterów.
Gra terenowa w naszej bibliotece - relacja

Za nami wspaniała gra terenowa, która odbyła się w naszej bibliotece w dniach 5 i 6 czerwca!
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Małkini Górnej wzięli udział w tej ekscytującej przygodzie.
- 5 czerwca uczniowie z kl.VII pracowali nad koncepcją gry oraz przygotowywali teren pod okiem Pana Krzysztofa Petka - pisarza, podróżnika, organizatora wypraw i szkół przetrwania.
Uczestnicy spotkania przygotowali i zaprojektowali materiały do jej zrealizowania. Wskazówki dla uczestników gry zostały rozmieszczone na terenie Małkini. Zaangażowanie, które włożyli w przygotowanie gry było niesamowite!
- 6 czerwca w bibliotece pojawili się uczniowie kl.VI.
Ich zadaniem było odnajdywanie wskazówek prowadzących do odnalezienia skarbu.
Obie grupy realizowały swoje zadania z wielkim zaangażowaniem. Podczas wykonywania zadań uczniowie świetnie się bawili, jednocześnie doskonaląc umiejętność pracy w grupie, co sprawiło nam ogromną satysfakcję.
Dziękujemy uczniom za udział, opiekunom za wsparcie oraz Panu Krzysztofowi za warsztaty i pomoc w organizacji gry.
Zapraszamy na kolejne wydarzenia do naszej biblioteki.
........................................
Zrealizowano w ramach projektu BLISKO
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.