Filie

07-319 Prostyń,  tel.(29) 644 90 75

Godziny otwarcia :od poniedziałku do piątku 800- 1600

Rys historyczny

Pierwsza Gromadzka Biblioteka Publiczna w Prostyni powstała w 1950 roku w budynku prywatnym Edmunda Sobotki. Pracami bibliotecznymi zajęła się  Filomena Książek.

W latach 1952-53 biblioteka została przeniesiona do lokalu Gromadzkiej Rady Narodowej  w Prostyni, gdzie mieściła się do 1973 roku. W tym też roku biblioteka przeniesiona została  ponownie do lokalu w domu p. Sobotki.  Kolejna przeprowadzka nastąpiła w 1983 roku do Domu Strażaka, w którym mieści się do dnia dzisiejszego.

W okresie od 1950 r. do 2020 r. pracowali kolejno: Filomena Książek, Anna Wyszogrodzka, Jerzy Bartoszewski , Czesława Parys, Barbara Sobotka, Zofia Parys, Wiesława Sobotka, Henryka   Jakubik , Bożena Bartczuk, Alicja Gąsiewska.

Biblioteka gromadzi zbiory uniwersalne tj. beletrystykę, literaturę popularnonaukową, lektury szkolne, literaturę dla dzieci i młodzieży
do wypożyczania na zewnątrz i korzystania na miejscu. Ogółem zgromadzono 14.031 woluminów. Z biblioteki filialnej korzysta229 czytelników, którzy rocznie wypożyczają ok. 4165 książek. Bibliotekę odwiedziło 1504 czytelników (dane na dzień 31.12.2020r.)

Oprócz udostępnianych książek czytelnicy mają możliwość korzystania z prasy i czasopism, a także  z Czytelni Internetowej
oraz mają też dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Biblioteka prowadzi różne formy pracy kulturalno-oświatowej samodzielnie lub przy współpracy ze Szkołą Podstawową  im. Jana Pawła II w Prostyni i Klubem Seniora.

Najczęstsze formy pracy to: lekcje biblioteczne, wieczory baśni, głośne czytanie, gry i zabawy literackie oraz bierze udział w akcjach czytelniczych, promujących czytelnictwo organizowanych przez ZSG w Prostyni. W czasie ferii zimowych i wakacji  prowadzone są zajęcia z dziećmi, a ważne rocznice literackie i historyczne akcentowane są przez wystawki książek.