W sobotę 12.08 zaprosiliśmy naszych najmłodszych czytelników na spotkanie z opowiadaczką. Anna Woźniak, z grupy Opowieści z Walizki, zaprezentowała 4 tradycyjne bajki z różnych stron świata i grała na instrumentach: okarynie, bębnie burzowym i cytrze węgierskiej. Dzieci wysłuchały tradycyjnej opowieści polskiej „O królewnie, która nie potrafiła się śmiać”, dwóch afrykańskich „O Drzewie, które mówi” i „O ojcu i trzech synach” oraz malezyjskiej „O ptaku szczęście”. Spotkanie z tradycyjną sztuką opowiadania to zaproszenie do intymnej, więziotwórczej aktywności, która pozwala najmłodszym na relaks i odpoczynek od bodźców współczesnego świata. Tradycyjne opowieści bawią, uczą i pozwalają przeżyć emocje wspólnie z ich bohaterami. Dzięki spotkaniu z żywą opowieścią z różnych stron świata przekraczamy granice, by poznawać inne, także odległe, kultury poprzez ich baśnie i muzykę. Opowieści to droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. Dzieci podczas słuchania uczą się uważności, ginącej sztuki słuchania. Bajki i baśnie dotykają spraw najważniejszych subtelnym językiem metafory.
Po wysłuchaniu bajek dzieci wzięły udział w swobodnych aktywnościach plastycznych. Wykonały kolorowe ptaki, które ozdobiły naszą bibliotekę i były pamiątką naszego bajkowego spotkania.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury, w którym nasza biblioteka bierze udział.
Ania Woźniak – opowiadaczka, badaczka, mediatorka, animatorka kultury. Od 2015 r. współtworzy Opowieści z Walizki – kolektyw artystyczny tworzący spektakle narracyjne oraz projekty interdyscyplinarne wokół sztuki opowiadania. Występowała m.in. na Jarmarku Jagiellońskim (Lublin; 2017,2021), Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania (Warszawa; 2015,2016,2021), Festiwalu Literacki Sopot (Sopot; 2016), Spotkaniach Teatralnych InNowica (Nowica 2015,2016), Festiwalu Góry Literatury (2022), Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży TROPY (2022). Wspólnie z Joanną Sarnecką wyreżyserowała spektakl narracyjny Niewidzialne Miasta 2.0, w której do współtworzenia opowieści została wykorzystana technologia AI. Swoją działalność artystyczną realizuje w niewielkich miejscowościach wiejskich i wiejsko-miejskich.
Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury, gdzie prowadzi badania w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury oraz koordynuje projekty edukacyjne i artystyczne m.in. Mazowiecką Szkołę Opowiadaczy oraz, we współpracy z najstarszą grupą opowiadaczą Stowarzyszenie Grupa Studnia O., Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania.
Autorka i współautorka raportów badawczych m.in.: Tu zaczynają się schody (2021), Instytucje kultury z woj. mazowieckiego w okresie pandemii (2021), Twórcze przepływy. Sektor kreatywny a podmioty kultury. Formy i metody współpracy (2020).
W 2020 r. nagrała z przyjaciółmi płytę Wyliczanki Wydzieranki z tradycyjnymi wyliczankami dziecięcymi we współczesnych alternatywnych aranżacjach.
Od 2014 r. prowadzi warsztaty Przez dziurkę od klucza, podczas których zanurza się w opowieści etnograficzne i historyczne.