Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Biblioteka

Struktura /Filia

Struktura biblioteki

Dyrektor  
mgr Lidia Kowińska

Pracownicy:

st.kustosz  mgr Grażyna Wujek

st.kustosz  mgr Bożena Lińska

 

Księgowość i administracja:

Główna księgowa  - mgr Renata Rostkowska
Pracownik gospodarczy – Katarzyna Dębkowska

 

Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Czytelnia  Naukowa

Czytelnia Internetowa

 

 

Filia Biblioteczna w Prostyni

 

 Pracownik Filii- kustosz Alicja Gąsiewska

Filia Biblioteczna w Prostyni

07-319 Prostyń,  tel.(29) 644 90 75

od poniedziałku do piątku

9.00-17.00

 

 

 

                           Rys historyczny

 

            Pierwsza Gromadzka Biblioteka Publiczna w Prostyni powstała w 1950 roku w budynku prywatnym Edmunda Sobotki. Pracami bibliotecznymi zajęła się  Filomena Książek.

            W latach 1952-53 biblioteka została przeniesiona do lokalu Gromadzkiej Rady Narodowej  w Prostyni, gdzie mieściła się do 1973 roku. W tym też roku biblioteka przeniesiona została  ponownie do lokalu w domu p. Sobotki.  Kolejna przeprowadzka nastąpiła w 1983 roku do Domu Strażaka, w którym mieści się do dnia dzisiejszego. Obecnie pracami biblioteki kieruje Alicja Gąsiewska. 

            W okresie od 1950 r. do 2000 r. pracowali kolejno: Filomena Książek, Anna Wyszogrodzka, Jerzy Bartoszewski , Czesława Parys, Barbara Sobotka, Zofia Parys, Wiesława Sobotka, Henryka   Jakubik , Bożena Bartczuk.

            Biblioteka gromadzi zbiory uniwersalne tj. beletrystykę, literaturę popularnonaukową, lektury szkolne, literaturę dla dzieci i młodzieży do wypożyczania na zewnątrz i korzystania na miejscu. Ogółem zgromadzono 14.031 woluminów. Z biblioteki filialnej korzysta 404 czytelników, którzy rocznie wypożyczają ok. 10.000 książek. Bibliotekę odwiedziło 4833 czytelników (dane na dzień 31.12.2013 r.)

            Oprócz udostępnianych książek czytelnicy mają możliwość korzystania z prasy                        i czasopism, a także  z Czytelni Internetowej, którą uruchomiono w 2006 r. w ramach programu „Ikonka” oraz mają też dostęp do bezprzewodowego Internetu.  

Biblioteka prowadzi różne formy pracy kulturalno-oświatowej samodzielnie lub przy współpracy z ZSG  im. Jana Pawła II w Prostyni.

Najczęstsze formy pracy to: lekcje biblioteczne, wieczory baśni, głośne czytanie, gry i zabawy literackie oraz bierze udział w akcjach czytelniczych, promujących czytelnictwo organizowanych przez ZSG w Prostyni. W czasie ferii zimowych i wakacji  prowadzone są zajęcia z dziećmi, a ważne rocznice literackie i historyczne akcentowane są przez wystawki książek.  

 

rs pfdm
paff
bip